بررسی عملیات حرارتی روی فولادهای ابزار

حرراتی کیوتست
بررسی عملیات حرارتی روی فولادهای ابزارReviewed by naser on Jul 6Rating: 4.0 بررسی عملیات حرارتی روی فولادهای ابزار بررسی عملیات حرارتی روی فولادهای ابزار

 بررسی عملیات حرارتی روی فولادهای ابزار

 

دسته: تحقیقات مکانیکی
فرمت فایل: WORD (قابل ویرایش)
تعداد صفحات پروژه: ۵۴
_______________________________________________

بخشی از مقدمه:

فولاد آلیاژی  AISI M42 از جمله فولادهای ابزار تندبر ( High Speed steels ) که این فولادها برای شکل¬دهی و ماشینکاری مواد و ابزارهایی نظیر ، ابزارهای برشی سنبه و ماتریسهای برش،  خم¬کاری، فرم دادن، کشش به کار می روند . در این پژوهش تأثیر فرآیندهای مختلف عملیات حرارتی برای دستیابی به سختی پذیری و ساختار مناسب بر روی ۵۰ نمونه از جنس DIN 1.3247 تحقیق گردیده است.

برای انجام این آزمایش از چهار کوره حمام نمک دمای بالا و پایین به ترتیب برای آستنیته¬کردن و کوئنچ کردن استفاده شد. آزمایش¬ها برای به دست¬آوردن شرایط بهینه دما و زمان آستنیته¬کردن و تمپرکردن  انجام گردید و سپس با توجه به شرایط به دست¬آمده از این نتایج  سیکل مناسب انتخاب گردید . آزمایش¬های سختی¬سنجی، متالوگرافی و بررسی با میکروسکوپ نوری انجام گردید . 

سیکل عملیات حرارتی بهینه شامل پیشگرم¬کردن نمونه در سه مرحله که شامل مرحله اول ۰C 450 که در داخل کوره المنتی و مرحله دوم ۰C 850 و  مرحله سوم۰C 1050 در داخل کوره حمام نمک  به مدت ۲ دقیقه انجام می¬گردید.  سپس نمونه در دمای۰C1170 جهت آستنیته کردن به مدت ۲ دقیقه در داخل کوره حمام نمک نگهداری گردید . در مرحله بعد نمونه در حمام نمک ۵۱۵ به مدت ۲ دقیقه کوئنچ گردید . در انتها برای رسیدن به خواص نهایی نمونه ۲ بار در دمای ۵۴۰ به مدت ۱ ساعت تمپر گردید . نتایج نشان می دهد که عملیات حرارتی انجام شده از تشکیل کاربید های لایه ای و رشد  دانه ها در نمونه جلوگیری می گردد.

 

 

شما اولین نفر برای امتیاز دهی باشید

پاسخ دهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.