خواص مکانیکی مواد | عملیات حرارتی

عملیات حرراتی کیوتست

عملیات حرارتی

 با سلام این طرح توسط آقای سینا باقری برای کیو تست ارسال شده و با قیمت مناسب در سایت قرار گرفته است.

عملیات حرراتی

 

این یک محصول ویژه در سایت است 

سلام امروز پروژه عملیات حرارتی را برای شما فراهم کرده ایم.

این آزمایش برای تمامی رشته های فنی حرفه ای از جمله ساخت تولید ، صنایع فلزی،نقشه کشی و.. کار آمد می باشد.

برخی از سر فصل هایی که در این پروژه وجود دارد

خواص مکانیکی مواد

تنش – نیروهای خارجی وارد بر یک جسم باعث تغییر شکل و به وجود آمدن نیروهای مخالف داخلی برای حفاظت حالت اولیه آن جسم می شود . کمیت واحد این نیروهای داخلی را تنش می نامند .

مقدار نیروی داخلی وارد بر مقطعی بسیار کوچک – با بر هر نقطه فیزیکی از سطح مقطع که آن را با علامت «     » نشان می دهند .

تغییر شکل الاستیکی

هر گاه به جسمی تنش وارد شود ، تغییر شکل در آن جسم به وجود می آید در صورتی که تنش کششی باشد . تغییر شکل بصورت ازدیاد طول و به عکس می باشد .

اگر تنش وارد بر شی باشد تغییر شکل در آن جسم به وجود می آید در صورتی که تنش کششی باشد تغییر شکل بصورت ازدیاد طول و به عکس می باشد .

اگر تنش وارده بر شی باشد تغییر شکل سبب لغزش یک لایه بر روی لایه دیگر و تغییر زوایا می شود در این تغییر شکل جسم بصورت خطی با افزایش نیرو تغییر طول داده و پس از باربرداری به شکل اولیه باز می گردد . متالورژی استخراجی یا فرآیندی که علم به دست آوردن فلز از کانه است و معدن کاری، تغلیظ استخراج و پالایش فلزها و آلیاژها را در برمی گیرد؛

متالورژی فیزیکی؛

علمی که با مشخصه های فیزیکی و مکانیکی فلزها و آلیاژها سر و کار دارد. در این رشته خواص فلزها و آلیاژها، که ۳ متغیر زیر بر آنها اثر می گذارند، بررسی می شود:

الف. ترکیب شیمیایی– اجزای شیمیایی آلیاژ؛

ب. عملیات مکانیکی– هر عملیاتی که سبب تغییر شکل فلز می شود مانند نورد(Rolling)، کشش (Drawing)، شکل دادن یا ماشینکاری؛

 

انواع عملیات حرارتی

اغلب قطعات فلزی از شمشهای ریختگی تهیه می شوند. برای ساخت ورق، صفحه، میله، سیم و غیره از این شمش، روشهای مختلفی مورد استفاده قرار میگیرد که در زیر به مهمترین آنها اشاره می شود.

همگن سازی

عملیات حرارتی همگن سازی به منظور برطرف کردن اختلاف غلظت یا ترکیب موجود در دانه های قطعات ریخته گری شده در دماهای بالا انجام می گیرد از آنجایی که بعد از این عملیات ساختار قطعه یکنواخت می شود ، این عملیات حرارتی را همگن سازی نامیده اند .

دما و مدت زمان نگه داشتن قطعه در آن دما به ابعاد و ترکیب شیمیایی قطعه و نتیجتاً به ضریب نفوذ آلیاژ مورد نظر بستگی دارد . بعد از حرارت دادن ، قطعه تا رسیدن به دمای معمولی محیط ( دمای اتاق ) به آرامی سرد می کنند .

فولاد و بسیاری از آلیاژ های صنعتی قابل همگن سازیس هستند …………

تنش زدایی یا تنش گیری

تنش زدایی نوعی از عملیات حرارتی است که به منظور حذف تنشهای داخلی ایجاد شده انجام می گیرد . تنش های داخلی می تواند حاصل از سرد شدن غیر یکنواخت قطعه بعد از ریخته گری ، جوشکاری ، عملیات حرارتی ، تغییر شکل گرم و یا همچنین ناشی از تغییر سود باشد اساساً وجود تنشهای داخلی در قطعات نامطلوب بوده می تواند موجب ترک خودرون ، تاب برداشتن و بالاخره تخریب آنها شود .

از این رو برای حذف یا کاهش این تنشهای داخلی قطعه مورد نظر را در دمایی زیر دئمایی A۱ برای مدت زمان معین که به ابعاد قطعه و درجه حرارت بستگی دارد ، حرارت داده و سپس به آرامی سرد می کنند به گونه ای که تنش های داخلی جدیدی ایجاد نشود …………

 

http://storage.eranico.com/images/20150523164639cb-1.6n_detail_elektrick%C3%A9_obloukov%C3%A9_pece.jpg

 

آنیل کردن (Anealing)

آنیل کردن که در بعضی از تالیفات فارسی واژه تا بکاری را جایگزین آن کرده اند ، در عملیات حرارتی مفهوم و کاربرد چند جانبه ای دارد . به طور عموم برای اغلب فراآیند هایی که طی آن ماده را مدتی حرارت داده و سپس به آرامی سرد می کنند به کار می رود .

اندازه گیری دما با توجه به رنگ

یکی از ساده ترین روشهای تخمین دمای هر فلز، توجه به رنگ بدنه داغ آن است. بین دما و رنگ هر فلز، ارتباط آشکاری وجود دارد که در جدول زیر دیده می شود. غیر از ناظری باتجربه، دیگران با این روش فقط دمایی بسیار تقریبی را تشخیص می دهند. مشکل اساسی آن است که تشخیص رنگ، طبق نظر هر فرد فرق می کند. دیگر منبع خطا، یکنواخت نبودن رنگها است که در اجسام گوناگون ممکن است اندکی تغییر کند..

 

[download id=”20166″ format=”6″]

 

خوص مکانیکی مواد | عملیات حرارتی خواص مکانیکی مواد | عملیات حرارتی  خواص مکانیکی مواد | عملیات حرارتی  خواص مکانیکی مواد | عملیات حرارتی 

 

شما اولین نفر برای امتیاز دهی باشید

پاسخ دهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.