دانلود کتاب کلید فولاد و نحوه استفاده از نرم افزار آن

metal کیوتست

دانلود کتاب کلید فولاد (pdf+doc)

 آشنایی با متالورژی و مقدمه ای بر متالورژی آلیاژهای آهنی

 

کتاب کلید فولاد کتاب کلید فولا

موضوع صفحه پیشگفتار کتا

کتاب کلید فولاد (نسخه pdf)

 

 

چند خط از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

«پولاد» به اینجا تغییرمسیر دارد. برای دیگر استفاده‌ها، پولاد (ابهام‌زدایی) را ببینید.

اصطلاح فولاد یا پولاد برای آلیاژهای آهن که بین ۰٫۰۰۲ درصد تا ۲٫۱ درصد وزن خود کربن دارند بکار می‌رود. فولادهای آلیاژی غالبا با فلزهای دیگری نیز همراهند. خواص فولاد به درصد کربن موجود در آن، عملیات حرارتی انجام شده بر روی آن و فلزهای آلیاژ دهنده موجود در آن بستگی دارد.

فولاد پر مصرف ترین فلز صنعتی است و مصرفش پیوسته افزایش می‌یابد. امروزه تولید فولاد جهان نزدیک به هزار و سیصد میلیون تن در سال است. گفته می‌شود فولاد سازی از هندوستان به ایران آمده است، زیرا در دوران باستان، فولاد هندی بنام بوده است. فولاد چند جوشی است. برای ساختن فولاد،کربن آهن خامِ سفید را می‌سوزانند، تا از۵/۳ تا ۶٪ به ۲/۰ تا ۵/۱٪ وزنش کاهش یابد، عنصر‌های دیگر را در آن اندازه می‌کنند تا فولاد خواسته شده ساخته شود .

عنصرهای هم جوش شده با فولاد

عنصرهای همجوش شده با فولاد، به فولاد خاصیت‌های گوناگون می‌دهند، که در زیر نوشته شده است: کربن :با آهن ترکیب می‌شود و نشان دهنده جنس فولاد می‌باشد. کربن فولاد را ترد می‌کند، به تاب کششی آن می‌افزاید، مرز تناسب میان تنش و انبساط فولاد را بالا می‌برد و سختی آن را زیاد می‌کند. هر چه کربن در فولاد کمتر باشد، جنس آن نرم تر و چکش خوری آن بیشتر است. کربن در گرمای ۱۵۲۰ درجه و فولاد با ۸۵٪ کربن، در ۱۴۶۰ درجه آب می‌شود. اگر کربن در فولاد از ۳٪ وزن آن کمتر باشد، دیگر نمی‌توان آن را آب داد و به کار افزار سازی نمی‌خورد. منگنز: تاب کششی فولاد را زیاد و آن را سخت می‌کند، به اندازه‌ای که شکل دادن به آن سخت می‌شود، به فولاد از ۵/۰ تا ۱٪ وزنش منگنز می‌زنند. با فولاد منگنزی؛ تکه‌های فولادی سخت مانند ساچمه فلزی می سازنند.سیلیسیم: تاب کششی فولاد را بالا می‌برد و سختی آن را زیاد می‌کند. فولاد سیلیسیمی ترد و نورد زدنش دشوار است، به فولاد تا ۳۵٪ وزنش سیلیسیم می‌زنند. گوگرد: فولاد آب شده را کند روان می‌کند و از تاب ضربه‌ای آن می‌کاهد، تا آنجا که فولاد گوگرد دار سرخ شده با ضربه پتک می‌شکند. به فولاد از ۰۶/۰ با ۲/۰٪ وزنش گوگرد می‌زنند. فسفر :فولاد را ترد می‌کند، اگر فولاد بیش از اندازه فسفر داشته باشد، شکننده می‌شود تا جایی که در سرمای زمستان، ریل‌های فسفر دار راه آهن زیر ضربهٔ چرخ‌های قطار راه آهن می‌شکنند. کرم: به تاب کششی فولاد می‌افزاید و از زنگ زدن آن جلوگیری می‌کند. کارد، قاشق، چنگال و ظرف‌های فولادی زنگ نزن را از فولاد کرم دار می‌سازند. مس: برای جلوگیری از زنگ زدن فولاد در آب دریا، به آن مس می‌افزایند. فولاد مس دار، در ساختنسپر‌ها و شمع‌های فولادی سکوها و اسکله‌های بندری و ساختمان‌های دریایی مصرف می‌شود .

فولاد سازی

فولاد کربور آهن است که با عنصرهای دیگر هم جوش شده باشد. با سوزاندن کربن آهن خام سفید و همجوش کردن آن با کمی کربن و اندازه کردن عنصر‌های دیگر در آن، به دو روش خمیری کردن و آب کردن فولاد را می‌سازند. روش خمیری: در آغاز صنعت فولاد سازی، فولاد را به این روش می‌ساختند، که کهنه شده است و دیگر به کار نمی‌رود : آهن خام را در تشت کوره ی شعله‌ای می گذاشتندو روی آن شعله می‌دمیدند تا آب شود. آهن خام آب شده را به هم می‌زدند تا کربن آن بسوزد. کم‌کم که کربن آهن خام می سوخت، درجه آب شدنش بالا می‌رفت و خمیری می‌شد. خمیر فولاد را تکه‌تکه با گاز انبر از کوره بیرون می‌آوردند و آنها را با پتک در هم می‌کوبیدند که سر باره شان بریزد و یکپارچه شوند. فولاد یکپارچه شده را نورد می‌زدند تا به شکل شمش در آید. چند شمش را دسته کرده در کوره گرما می‌دادند تا سرخ شود و با یک پتک سنگین آنها را در هم می‌کوبیدند تا یک تکه گردند و به آن شکل می ادند. سر بارهای که در کوره می‌ماند و آنچه هنگام کوبیدن خمیر فولاد از آن می‌ریخت چون آهن داشت از نو همراه مواد خام به کوره آهن گدازی می‌ریختند. روش آب کردن: امروزه همهٔ فولاد جهان به روش آب کردن ساخته می‌شود. آهن خام آبکی ای که از کورهٔ آهن گدتزی به بیرون روان می‌گردد، نخست به تغارهای فوولادی می‌ریزد، از آنجا آن را در تانک مخلوط کن گهواره ای میری زند. برای آن که گرمای آهن خام به بدنهٔ تغار و تانک فولادی نرسد، درون آنها را باآجر نسوز آستر می‌کنند .

سر فصل های که در این کتاب مطالعه میکنید!

آشنایی با متالورژی
مقدمه ای بر متالورژی آلیاژهای آهنی
آشنایی با استاندارد و انواع آن
روش نامگذاری فـولادها در استانداردهای آمریکایی
روش نامگذاری فولادها با استاندارد اروپا
نامگذاری فـولادها در استانداردهای کشورهای صنعتی
آشنایی با چگونگی مقایسه فولادها در استانداردهای مختلف( چگونگی تعیین استاندارد معادل فولادها )
پیوست ۱ آداب و رسوم جستجو در اینترنت
پیوست ۲ سایتهای مفید
پیوست ۳ برخی از استانداردهای اروپایی مرتبط با فلزات
پیوست ۴ استانداردهایASTM مرتبط با لوله، تیوب و اتصالات
پیوست ۵ استانداردهایASTM مرتبط با فـولادهای ریختگی و آهنگری
پیوست ۶ استانداردهایASTM مرتبط با مقاطع فولادی
پیوست ۷ برخی روشهای شناسایی فـولادها
پیوست ۸ جداول مقایسه استانداردهای فولادها و چدنها

دانلود کتاب کلید فولاد

کتاب کلید فولاد

کتاب کلید فولاد کتاب کلید ولاد

 

پروژه بررسی خوردگی فلزات

ترجمه مقاله بررسی خواص مکانیکی اتصالات غیرمشابه خال جوشی فولادهای ضد زنگ و گالوانیزه

ترجمه مقاله برنامه ریزی تولید برای یک سیستم تولید فولاد و آهن

ترجمه مقاله عملکرد فولادهای کم آلیاژ پراستحکام جوش خورده در محیط های ترش

نمونه سوالات استخدامی صنایع فولاد ایران

ترجمه مقاله تاثیر چرخه های ذوب و انجماد بر مقاومت فشرده محصور نشده خاک رس

پروژه بررسی آلیاژ های حافظه دار

پروژه بررسی سوپر آلیاژها

ترجمه مقاله عملکرد فولادهای کم آلیاژ پراستحکام جوش خورده در محیط های ترش

 

 

 

۴.۸/۵ - (۵ امتیاز)

۱۹ نظر

 1. سلام سایتتون خوبه اما چرا واسه دانلود کردن این مقاله باید هزینه ۸ هزار تومان بدم راه دیگه نداره ؟؟؟

 2. سلام خسته نباشید
  قالب جدیدتون عالیهه
  من دو ماهی هست که هوادار سایتتون شدم و هر تحیقی ک میخوام رو از اینجا دان میکنم اما دو سه بار بیشتر کد تخفیف نگرفتم:(

  • باسلامـ
   خوشحالیم که توانستیم نیاز شمارا تا حدودی برآورده کنیم به طلف خدا قراره بخش از ایمیل ب سامانه پیامکی کوچ کنیم که از طریق آن تخفیف های هفتگی بطور منظم بریتان ارسال میشود .

   موفق باشید

 3. سلام از شما متشکرم ولی اگه میشد طرح توجیهی تانکر سازی میداشتید خیلی خوب بود.اگه پیدا شد به gmail بفرستید

 4. سلام
  من این کتاب دانلود کردم و واسه پروژه کارشناسیم خلاصه کردم حالا حجم مظالبم خیلی کم شده میتونید کمکم کنید ؟
  مرسی

پاسخ دهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.