طرح توجیهی پرورش صیفی جات گلخانه‌ای

طرح توجیهی پرورش صیفی جات گلخانه‌ایReviewed by naser on Aug 31Rating: ۵.۰طرح توجیهی پرورش صیفی جاتطرح توجیهی پرورش صیفی جات گلخانه‌ای
 

طرح توجیهی پرورش صیفی جات گلخانه‌ای با ظرفیت تولید ۲۰۰ تن خیار در سال

طرح توجیهی پرورش صیفی جات گلخانه‌ای

چکیده طرح 

موضوع طرح : طرح توجیهی پرورش صیفی جات گلخانه‌ای

ظرفیت :  ۲۰۰۰ تن در سال

محل اجرای طرح : قابل اجرا در سراسر کشور 

سرمایه گذاری کـل:  ۷۴۷/۰۵ میلیون ریال

سهم آورده متقاضی:  ۷۷/۰۵ میلیون ریال

سهم تسهیلات:  ۶۷۰ میلیون ریال

دوره بازگشـت سرمایه:  ۲۷ ماه

 

مقدمه محصول  

نرخ بالای رشد جمعیت از یک سو و کاهش وسعت اراضی حاصلخیز به دلیل توسعه روزافزون شهرها و مناطق صنعتی از سوی دیگر، ضرورت استفاده بهینه از امکانات موجود را بیش از پیش می‌نماید. بطور کلی افزایش تولید محصولات کشاورزی به دو طریق میسر می‌باشد ،‌یکی از طریق افزایش سطح زیر کشت و دیگری افزایش عملکرد محصول در واحد سطح. روش اول بنابر دلایل فوق‌الذکر قابل اجرا نیست، لذا بایستی با استفاده از تکنولوژی‌های جدید نسبت به افزایش میزان تولید در واحد سطح اقدام نمود. تولید صیفی‌جات گلخانه ای یکی از مصادیق تولید بیشتر در سطح کمتر می‌باشد.

یکی از محصولاتی که در کشت گلخانه‌ای صیفی‌جات مورد توجه قرار گرفته است، خیار تیریپلوئید می‌باشد که هر بوته آن در یک دوره کشت به طور متوسط بیش از بیست و دو کیلو گرم محصول تولید می‌نماید. بذر این خیار هیبرید بوده و خیار حاصله پارتنوکارپ ( بدون تخم ) و قلمی خواهد بود. به دلیل مسدود بودن محیط ، کنترل شرایط اقلیمی از قبیل دما و رطوبت و همچنین آفات و امراض به راحتی مقدور بوده و دوره رشد محصول حدود شش ماه به طول می‌انجامد. در این دوره محصول هر سه روز یک بار قابل چیدن است.

کشت صیفی جات در گلخانه به صورت ردیفی و آبیاری به روش قطره ای صورت می‌گیرد . فاصله کاشت بذر در روی ردیف ها ۱۵ تا ۲۰ سانتی‌متر و فاصله ردیف‌ها از یکدیگر ۸۰ تا ۱۰۰ سانتی‌متر در نظر گرفته می‌شود. دمای مناسب گلخانه برای رشد مطلوب بوته ها ۲۲ تا ۲۸ درجه سانتی‌گراد بوده و بایستی توجه داشت که افزایش بیش از حد رطوبت نسبی در گلخانه باعث تشدید بروز و گسترش امراض قارچی گوناگون می‌گردد. بدیهی است که در صورت مشاهده نشانه های بیماری بایستی سریعا نسبت به سمپاشی و کنترل آن با سموم قارچ کش مناسب اقدام نمود.

*          *          *

اجرای این طرح به عنوان یک فعالیت تولیدی ، ضمن اینکه گامی به سوی خود اتکایی کشور  در محصولات کشاورزی به شمار می‌رود، می‌تواند تامین کننده نیاز صنایع تبدیلی و بازار مصرف بوده و بسترساز اشتغال به کار نیروهای متخصص ( خصوصا در علوم کشاورزی ) و فاقد تخصص گردد. ضمن اینکه بانوان کارآفرین نیز می‌توانند با پیاده سازی این طرح، گامی در جهت توسعه میهن بردارند.

 

قبل از خرید طرح توجیهی پرورش صیفی جات گلخانه‌ای  حتما موارد زیر را با دقت بخوانید.

 

Download “پرورش صیفی جات گلخانه ای” Demo-bp-seyfijat-golkhaneee-www.qtest_.ir-10107.pdf – 91 بار دانلود شده است –

۱۹۵۰۰ تومان – دانلود

پاسخ دهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.